242NQ030
Part Number : 242NQ030
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : 242NQ030 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Screw
Current Rating : 240 A
Forward Current : 240 A
Peak Reverse Current : 20 mA
Max Operating Temperature : 150 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 27 kA
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 176 In Stock
Applications : Appliances Motor drives Connected peripherals & printers
Packaging : Bulk
Number of Pins : 2
Voltage Rating (DC) : 30 V
Element Configuration : Single
Min Operating Temperature : -55 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 30 V